Синодальна літургійна комісія при Священному Синоді Української Православної Церкви створена рішенням Священного Синоду в 2007 році (журнал № 27 від 29.03.2007 р) для створення і редагування богослужбових текстів новопрославленим святим.
Тим самим рішенням затверджено склад Комісії. До роботи залучені фахівці в області літургіки і мов, теоретики і практики, що мають також досвід складання богослужбових текстів:
Голова комісії: архімандрит Філарет (Звєрєв), з 12.02.2011 року – єпископ Новокаховський і Генічеський Філарет.
Члени комісії: архімандрит Никодим (Барановський), з 25.12.2010 р – Єпископ Рокитнянський, вікарій Білоцерківської єпархії; архімандрит Полікарп (Ліненко), насельник Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври; протоієрей Олег Скнар, клірик Київської єпархії; протоієрей Андрій Ніколаіді, викладач ОДС; протоієрей Олег Кожушний, викладач КДАіС; ігумен Роман (Підлубняк), регент хору КДАіС.
В роботі Комісії брали участь також намісник Одеського Свято-Іверського монастиря архімандрит Діодор (Васильчук), насельник Свято-Троїцького Іонинського монастиря м.Києва архімандрит Спиридон (Письменний), а також Володимир Шолох.
У засіданні Священного Синоду Української Православної Церкви від 5 серпня 2008 року було затверджено Концепцію діяльності Синодальної літургійної комісії (журнал № 64).
Основними напрямками діяльності Синодальної літургійної комісії визначено:
- Створення служб новопрославленим святим.
- Редагування існуючих богослужбових текстів.
- Адаптація богослужбових текстів, створення вивірених «місіонерських текстів» Літургії, основних піснеспівів Октоиха, Тріодей, Мінеї, Требника і Книги молебні співів.
- Виправлення богослужбових книг в напрямку продовження роботи Комісії під головуванням архієпископа Фінляндського Сергія (Страгородського).
- Переклад богослужбових текстів.
- Участь у видавничій діяльності Української Православної Церкви.
- Вироблення україномовної наукової літургійної термінології.
- Створення нових пішли й чинів.
- Систематизація і узагальнення літургійного досвіду.
- Координація літургійної творчості і організація навчання.
Священний Синод в засіданні 28 червня 2011 року благословив змінити найменування комісії та її склад. З цього моменту в складі Синодальної літургійної комісії Української Православної Церкви: Єпископ Новокаховський і Генічеський Філарет (Звєрєв) – голова; члени комісії: єпископ Ровеньківський Никодим (Барановський), вікарій Луганської єпархії; архімандрит Діодор (Васильчук), намісник Свято-Іверського чоловічого монастиря м.Одеси; архімандрит Полікарп (Ліненко), насельник Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври; архімандрит Спиридон (Письменний), насельник Свято-Троїцького Іонинського монастиря м.Києва; архімандрит Роман (Підлубняк), регент хору Київських Духовних академії і аемінаріі; протоієрей Андрій Ніколаіді, проректор Одеської духовної семінарії; протоієрей Олег Кожушний, викладач Київських Духовних академії і семінарії.
За звітний рік:
– Преосвященніший єпископ Никодим (Барановський) призначений Керуючим Сєвєродонецької єпархією, єпископом Сєверодонецьким і Старобільським;
– Архімандрит Діодор (Васильчук) рішенням Священного Синоду Української Православної Церкви (журнал № 72 від 25.09.2013 р) обраний єпископом Южненським, вікарієм Одеської єпархії. Архієрейська хіротонія Преосвященного Діодора здійснена в Святій Успенській Києво-Печерській Лаврі 29.09.2013 р
Крім того, благословенням Предстоятеля Української Православної Церкви Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира, до складу Синодальної літургійної комісії включена Календарна комісія Української Православної Церкви (Резолюція Його Блаженства вих. № 1426 від 01.08.2013 р на рапорті Голови Синодальної літургійної комісії від 08.07. 2013).
Координати комісії:
Поштова адреса: вул. Щорса, 14а, м Нова Каховка Херсонської області, 74900, Україна
Телефон / факс: +38 (05549) 9-01-42
Електронна пошта: liturgia@ukr.net
У 2013 році слід відзначити значно зрослу активність єпархій в справі підготовки якісних богослужбових текстів, збільшення числа звернень до Комісії при підготовці матеріалів до канонізації святих. Цьому послужило участь багато Преосвященним архіпастирям у відкритому засіданні Священного Синоду 20.12.2012 р, на якому були заслухані звіти синодальних структур і, серед іншого, прозвучала стурбованість щодо того, що «проекти текстів тропарів, кондаків і молитов” проходять повз “Синодальної літургійної комісії , опиняючись поза рецензії та можливостей виправлення. Відомі випадки, коли знову публікуються богослужбові тексти не відповідають вимогам літургіки і гімнографії ». Сьогодні ситуація значно покращилась.
За 2013 рік Комісією і за участю окремих членів Комісії були розглянуті, відредаговані або знову складені окремі богослужбові тексти і повні служби новопрославленим святим. Серед інших, рецензовані проекти служб, акафістів і окремих частин служби: в честь Малочернеччинського образу Спасителя; Корсунської (Шпилевський) ікони Божої Матері; преподобноісповедніце Софії Київської; преподобному Іллі Макіївського; преподобному Варсонофію Херсонському, сповідникові; блаженної Домніка Олешківської; преподобної Євтропії Херсонській; священномученику Прокопію Херсонському, Собору Херсонських святих; а також ряду подвижників благочестя, матеріали до канонізації яких готуються (зокрема, Запорізької, Сєвєродонецької та Сумської єпархіями). Частина з цих текстів ще знаходиться в роботі.
У розгляді Комісії перебувають богослужбові тексти на честь преподобного Воніфатія Феофаніївського, Єрусалимської ікони Пресвятої Богородиці, а також частиною перекладна, частиною оригінальна служба преподобному Стілуану Пафлагонітскому.
У пленарному засіданні Комісії були розглянуті богослужбові тексти Собору Київських святих, святкування пам’яті яких припадає на день пам’яті рівноапостольного великого князя Володимира та спогад Хрещення Русі. Були розглянуті як нові фрагменти богослужіння, так і можливості поєднання статутних богослужінь в разі збігу святкування з недільним днем.
Окремі последования перекладено з грецької. Так, адаптований на слов’янський текст молитви на благословення ряси, що вживається в практиці Грецької Церкви для немонашествующіх. Відредаговано перекладена з грецького молитва освячення пам’ятного зображення святого.
Комісією обговорені і відредаговані окремі богослужбові чини і последования.
За матеріалами, представленим Комісією, Комісія Міжсоборної присутності Російської Православної Церкви з питань богослужіння і церковного мистецтва в 2012 році підготувала текст короткого чину Єлеопомазання, за аналогією з чином Хрещення «страху заради смертного». У звітному році зазначене чергування затверджено на засіданні Священного Синоду Руської Православної Церкви 25-26 грудня 2012 года:
ЖУРНАЛ № 130
МАЛИ МІРКУВАННЯ про затвердження «Послідування Святого Єлею, що звершується поскору».
Довідка: Єпархіальні збори міста Москви, що минув 23 грудня 2011 року в Храмі Христа Спасителя, зокрема, постановив: «Запрпонувати президії Міжсоборної присутності винести на розгляд відповідної комісії Міжсоборної присутності питання про вироблення об’єднаного чину Сповіді і Причастя тяжкохворих на дому, а також розумно скороченого чину Єлеопомазання (Соборування) ». У 2012 році комісія Міжсоборної присутності з питань богослужіння і церковного мистецтва підготувала проект «Послідування Святого Єлею, що звершується поскору» …
УХВАЛИЛИ:
Схвалити «Послідування Святого Єлею, що звершується поскору» до вживання в тих випадках, коли Таїнство Єлеопомазання необхідно зробити над хворими людьми, що знаходяться на стаціонарному лікуванні.
Опублікувати згадане «Послідування» в офіційних церковних засобах масової інформації, направити в Видавництво Московської Патріархії для включення в богослужбові збірники і розіслати в єпархії для використання.
Нагадати архіпастирям і пастирям про необхідність роз’яснювати значення Таїнства Соборування пасом, які приймають в ньому участь, особливо коли в дні Великого Посту воно відбувається в монастирях і на парафіях при великому скупченні молільників, і звертати увагу останніх на те, що у відсутності появи або загострення важких захворювань і травм, участь в цьому Таїнстві більш ніж один раз на рік свідчить про невірне його розумінні.
Протягом звітного року Комісія працювала в тісній співдружності з Видавничим відділом Української Православної Церкви. Комісією рецензовані і редагувати представлені на розгляд Видавничого відділу книги. Зокрема, рецензовані Мінея (репринт), внесені корективи в видання, що містять богослужбові тексти, в т. ч. й новосскладені.
Остаточно, з урахуванням останніх рішень Священного Синоду, узгоджений текст молитви літії.
Комісія взяла участь в роботі над виправленим текстом служебнику.
Голова Комісії бере участь в роботі Міжсоборної присутності Руської Православної Церкви (комісія з питань богослужіння і церковного мистецтва). 20 червня 2013 року Голова Синодальної літургійної комісії взяв участь в черговому засіданні Комісії Міжсоборної присутності, який відбувся в Москві. Крім того, членами комісії в режимі Інтернет-дискусії проводиться обговорення актуальних питань, котрим присвячується означена робота Комісії.
Членами Комісії проводиться місіонерсько-просвітницька діяльність. Голова Комісії виступає на офіційному сайті Української Православної Церкви з коментарями щодо особливостей богослужіння в певні дні церковного року, пояснюючи сенс і значення обрядів і традицій,
У співпраці з Видавничим відділом Української Православної Церкви триває робота зі складання Мінеї Додатковою, яка б містила служби новопрославленим святим Української Православної Церкви, а також на честь ікон Пресвятої Богородиці та святинь, які перебувають. в Україні.
Триває робота над складанням нової редакції Требника (як щодо впорядкування текстів Требника, так і по редагуванню деяких послідовностей).
У співпраці з Видавничим відділом готується публікація декількох молитвословів з переказом і перекладом текстів для кращого розуміння.
Робочою групою Комісії ведеться робота з оформлення української богослужбової і пов’язаної з нею богословської термінології; в роботі проект богослужбового Євангелія
20.11.2013 р
† Філарет,
Єпископ Новокаховський і Генічеський,
голова Синодальної літургійної комісії
Української Православної Церкви